ביבליותרפיה

מהי ביבליותרפיה?

הביבליותרפיה, השייכת לתחום הטיפול ביצירה והבעה, היא כלי טיפולי העושה שימוש באומנות המילה כדי להעמיק את הדיאלוג התוך-אישי והבין-אישי של המטופל, לאתר כוחות, ולהתמודד עם קשיים ומצבי משבר.
בתהליך הביבליותרפי מתרחש מפגש יצירתי בין מטופל, מטפל וטקסט. סיפור, שירה, פזמון, כתיבה יצירתית, יומן, קלפים טיפוליים ומטפורות מסוגים שונים "מוזמנים" אל המפגש הטיפולי, ומאפשרים גישה בלתי מאיימת אל העולם הרגשי והבין-אישי. היצירה ותוצריה בונים גשר אל העולם הלא מודע, אל המרחב שמעבר למלים היומיומיות, ומאפשרים ביטוי, עיבוד ותובנות.

20140923_092542

למי? מתי?

הביבליותרפיה עשויה להתאים לכל אדם, בכל גיל, שמעוניין להתקרב אל עצמו, להתבונן במהלך חייו, לצמוח ולהתפתח. היא משמשת כלי להתערבות בשעת משבר, ומסייעת בחיפוש אחר תשובות לשאלות המתעוררות בשלבי חיים שונים.

איך?
הטיפול הביבליותרפי הינו תהליך יצירתי ששותפים לו המטפל והמטופל, והוא עשוי להתרחש במפגש אישי ובמפגש קבוצתי. הטקסט הנוכח במפגש הטיפולי מובא על ידי המטופל או על ידי המטפל. הוא עשוי לנבוע ממקור ספרותי כלשהו, או להיכתב על ידי המטופל, במפגש הטיפולי או מחוצה לו. באמצעות התבוננות משותפת בהיבטים שונים של הטקסט (דמויות, אוירה, עלילה, שפה, דימויים, תמונות, דיאלוגים, ועוד), מתאפשר מבט חדש אל סיפורו האישי של המטופל, אל הבחירות אותן בחר, אל השאלות העולות בשלבי חיים שונים, אל דילמות והתלבטויות, ואל נקודות משבר המבקשות עיבוד וטיפול.
הביבליותרפיה נעזרת בכלים יצירתיים מתחומים אחרים: קלפים טיפוליים, ציור, דרמה, חפצים, טבע, מוסיקה.